سبزی پلو با ماهی شکم پر ساده وخوشمزه‎

– مواد لازم برای تهیه ماهی شکم پر: ماهی کامل 1 عدد سبزیجات معطر 1 کیلو تمرهندی نصف بسته پیاز 1 عدد سیر 3-4 حبه نمک و فلفل سیاه و زردچو..

سبزی پلو با ماهی شکم پر ساده وخوشمزه‎
سبزی پلو با ماهی شکم پر ساده وخوشمزه‎ - خانم هنرمند

مواد لازم برای تهیه ماهی شکم پر:
ماهی کامل 1 عدد
سبزیجات معطر 1 کیلو

تمرهندی نصف بسته

پیاز 1 عدد
سیر 3-4 حبه
نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم

زعفران آبکرده به مقدار لازمسبزیجات معطر (شامل گشنیز و به مقدار خیلی کم شنبلیله)، شنبلیله باعث تلخی آن می شودبیشتر بخوانید:
طرز تهیه ماهی سوخاری


طرز تهیه ماهی شکم پر بدون فر :

برای تهیه ماهی شکم پر، ابتدا ماهی را درسته بشویید. زمانی که آب آن کشیده شد روی آن نمک و فلفل سیاه و زعفران آبکرده بریزیددر این مرحله تمرهندی را داخل کاسه بریزید و روی آن آبجوش بریزید سپس یک پیاز نگینی ریز خرد کنید و سرخ کنید بعد سیرها را هم ریز خرد کنید و با پیازها سرخ کنید. سبزی ها را خرد کنید و با پیازها تفت بدهید هم اکنون نمک و فلفل و زردچوبه را اضافه کنید و مخلوط کنیدتمر هندی و آبجوش را داخل صافی بریزید و آن را صاف کنید آب تمرهندی را به مخلوط سبزی ها اضافه کنید. و اجازه بدهید همه ی مواد با هم خوب بپزند و همه به خورد هم بروندزمانی که آب آن تمام شد آن را خاموش کنید نگذارید سبزی ها خیلی خشک شوندسپس در قسمت شکم ماهی را از این سبزیجات پر کنید و سوزنی را نخ کنید و بعد سوزن را با شعله ی گاز ضدعفونی کنید. و در آخر شکم ماهی را بدوزیدبرای طرز تهیه ماهی شکم پر در ماهیتابه، داخل ماهیتابه ای روغن بریزید و ماهی شکم پر را قرار بدهید و در ماهیتابه را ببندید تا ماهی کاملا مغز پخت شود. زمانی که پخت در آن را بردارید و اجازه بدهید ماهی سرخ شودماهی شکم پر،,طرز تهیه ماهی شکم پر

ماهی شکم پر کبابیطرز تهیه ماهی شکم پر در فر :

برای طرز تهیه ماهی شکم پر در فر، تا زمان دوخت ماهی را مانند مراحل بالا انجام بدهید بعد از آن کف ماهیتابه پیرکس را چرب کنید و ماهی را درون آن قرار بدهید. و سپس روی آن فویل بکشید و چند سوراخ روی آن بزنید. و درون فر قرار بدهید ابتدا پایین فر را روشن کنید ماهی آب می اندازد و کاملا مغزپخت می شود سپس آن که کشیده شد فویل را بردارید و روی فر را روشن کنید تا روی ماهی طلایی شودبرای پخت ماهی شکم پر در فر، روغن خیلی کمتری مصرف می شود و ماهی شما چرب نمی شودبرای طرز تهیه ماهی شکم پر مجلسی برای مواد آن از مقداری گردوی خرد شده هم استفاده کنیدماهی شکم پر کبابی,طرز تهیه ماهی شکم پر بدون فر

دستور پخت ماهی شکم پرماهی شکم پر از غذاهایی است که در شمال و جنوب ایران به روش های مختلف پخته می شود. این تفاوت به نوع ماهی، سبزی و ادویه هایی که به کار می رود، برمی گردد مثلا در جنوب معمولا ماهی سنگسر و حلوا سیاه به شکل شکم پر تهیه و بیشتر برای طبخ آن ها از شنبلیله استفاده می شود و برای طعم دار کردن آن هم ادویه کاری و تمبرهندی استفاده می شود در حالی که در مناطق شمالی، ماهی سفید را شکم پر تهیه می کنند و سبزی هایی مانند گشنیز، سیر و جعفری و ادویه هایی مانند زردچوبه به آن اضافه می کنندبیشتر بخوانید:
ایده هایی برای تزیین ماهی


نکته هایی که باید هنگام پخت این غذا رعایت کرد، عبارتند از:
1. برای طبخ این غذا هر ماهی ای را می توانید انتخاب کنید ولی ماهی سنگسر، صبور و سفید جز بهترین ها هستند. البته ماهی های نازک را نیز می توان به صورت شکم پر طبخ کرد بنابراین خریدن ماهی تازه و خوب اولین قدم است. بعد از آن، روش مزه دار کردن ماهی به هرچه خوشمزه تر شدن آن کمک می کند.

2. برای هرچه خوش طعم تر شدن مواد غذایی داخل شکم ماهی کمی آنها را تفت دهید و بعد استفاده کنید.

3. اگر می خواهید این غذا را به سبک جنوبی تهیه کنید، نباید ادویه کاری را از قلم بیندازید اما برای طبخ آن به سبک شمالی، باید از ادویه هایی نظیر زردچوبه و زعفران استفاده کرد.

4. برخی افراد دور ماهی کاغذ آلومینیومی می پیچند یا کف سینی فر را با این کاغذ می پوشانند اما بهتر است کف سینی را با سبزی هایی نظیر هویج، کرفس و پیاز و فل فل دلمه ای بپوشانید. به این ترتیب هم بوی غذا در فضای خانه پخش نمی شود، هم ماهی به کف سینی نمی چسبد5. ابتدا سینی محتوی ماهی را در طبقه پایین فر قرار داده و سپس به طبقه بالاتر منتقل کنید تا علاوه بر پختن، روی ماهی نیز برشته شود.

8. بسیاری از افراد سبزی پلو را با ماهی شکم پر می خورند اما بهتر است برنج سفید همراه آن مصرف شود زیرا ماهی شکم پر به اندازه کافی مزه دار است و خوردن برنج مخلوط شده با سبزی های معطر با آن مناسب نیست

دانلود

با دیگران به اشتراک بگذارید:

امتیازدهی: